Entry-header image

Львівська кава

Звідки походить львівська кава?

У 1683 році турецька армія взяла в облогу Відень. Кілька місяців місто мужньо трималось доки не підійшли союзні війська і не розгромили турків. Ця битва увійшла в історію як Віденська битва, але вона має й іншу назву – “Кавова битва”. Завдячує ця назва українському козаку, який родом з Львівщини, Юрію Францу Кульчицькому.

Його знання мови й харизма пригодились, коли ситуація у Відні загострилася, почалися хвороби, не вистарчало їжі, Юрій Кульчицький зголосився вийти з міста і піти в розвідку. В результаті, він увійшов в довіру до турецького ага, бо добре розмовляв його мовою. Виживши після такої пригоди та принісши звістку, що визволителі на підході, Кульчицький зі своїм супутником значно підвищили бойовий дух містян. Після розгрому турків міська рада нагородила Юрія Кульчицького чималою сумою грошей і 300 мішків з кавою. Не довго думаючи Кульчицький відкрив кав’ярню й подавав там каву. А щоб вона не була така гірка, що було не до вподоби містянам, підсолоджував її різними добавками. Так зародилась  “кава по-віденськи”. Згодом у Львові відкрилась перша кав’ярня.

Традиційна львівська кава повинна бути зварена обов’язково в « турці» (вона ж джезва, тільки з більш товстими стінками). Газ для приготування напою не годиться — потрібен розігрітий пісок, тому що тільки тоді джезва і кави прогріваються рівномірно. Туди можна додати лимон чи корицею, або запашну львівську настоянку. Така кава середнього розміру – 80-90 мл.

Ще один рецепт кави, яку можна випити у Львові – Кава «Сюрприз». Вона відома багатьом львів’янам, проте може шокувати туристів. Сюрприз полягає в тому, що каву подають зверху із збитими жовтками та цукровою пудрою. Виходить, що ви прикушуєте гарячу гірку каву холодним солодким жовтком. Проте, за словами працівників закладу, таке поєднання гармонійне й приємне на смак, тому більшість клієнтів приходить саме за цим напоєм.